About us

Welcome to the 2017 Australian Volleyball Schools Cup ! MELBOURNE Sunday 3rd - Friday 8th...

Tournament

Tournament

On this page you will be able to find information regarding the Nominations, Registration,...

Event info

Event info

On this Event Info page you will be able to find information regarding the Schedule, Regulations,...

News

News

                     

AVSC Team

AVSC Team

On this AVSC Team page you will be able to find information on how to join our great team...

Contact

Contact

This page lists the current employees of the Australian Volleyball Schools Cup and their...

  • About us

    Thursday, 14 August 2014 10:04

    Published in About Us

  • Tournament

    Tournament

    Thursday, 14 August 2014 10:05

    Published in Tournament

  • Event info

    Event info

    Thursday, 14 August 2014 10:05

    Published in Event info

  • News

    News

    Thursday, 14 August 2014 10:06

    Published in Uncategorised

  • AVSC Team

    AVSC Team

    Thursday, 14 August 2014 10:06

    Published in AVSC Team

  • Contact

    Contact

    Thursday, 14 August 2014 10:06

    Published in Contact

Participants in the AVSC who have represented Australia
(Bolded names are Olympians)

Men   School Coach
Gabe Mauerhoffer Clayton Tech (VIC) Coach: Sufumu Kobayashi
Rowan Turner Wanniassa/ Erindale (ACT) Coach: Dave Flatt
Grant Robertson Craigslea (QLD) Coach: Randel Robertson
Mike Reu Daws Road (SA) Coach: Ian Hildrich
David Beard Monbulk (VIC) Coach: Craig Gaskell-Smith
Darren Donaldson Bundaberg (QLD) Coach: Mick Atherton
Bruce Surman Morialta (SA) Coach: Ian Schofield
David Waite Wanganui Park (VIC) Coach: Peter Dunkley
Matt Dickeson Heathfield (SA) Coach: David Eldridge
Scott Newcomb Craigslea (QLD) Coach: Randal Robertson
Joshua Pepper Craigslea (QLD) Coach: Randal Robertson
Scott Neubeck Dubbo (NSW) Coach: Don Bates
Ben Hardy Lake Ginninderra (ACT) Coach: Peter Weddell
Daniel Ronan Bundaberg (QLD) Coach: Mick Atherton
Todd Arnell Runcorn (QLD) Coach: Llew Paulger
Wade Willcocks Rossmoyne (WA) Coach: Jeff Zadow
Brett Alderman Harristown (QLD) Coach: Tony Parsons
Luke Campbell Yarra Valley (VIC) Coach: Mary Carroll
Nick Mortimer Eltham (VIC) Coach: Greg Thomas
Shane Van Beest Craigslea (QLD) Coach: Randal Robertson 
Andrew Simos Homebush Boys (NSW) Coach: Tim Jurd
Jeff Cooper Dakabin (QLD) Coach: Gary Steadman 
Tristan Boyd Charnwood (ACT) Coach: Barry Martin
Paul Raadts St Francis (ACT) Coach: Steve Hoszowski
Phil Eagles Baulkham Hills (NSW) Coach: Noel Drew
Andrew Earl Brighton (SA) Coach: John Tiver
Grant Sorensen St Edmunds (QLD) Coach: Paul Begg/Andrew McCasill
Adam Maskell Rostrevor (SA) Coach: Glen Urbani
David Darcy Lake Tuggeranong (ACT) Coach: Carl Marshall
Martin Suan Rossmoyne (WA) Coach: Robyn Fittock
Stephen Brooks Monbulk (Vic) Coach: Craig Gaskell-Smith
David Ferguson Rossmoyne (WA) Coach: Phil Horner & Nick Randall
Travis Moran Rostrevor (SA) Coach: Glen Urbani
Simon Phillips Edward John Eyre (SA) Coach: Jeff Healey
Nigel Panagopka Sydney Boys (NSW) Coach: Mike McKay & Mr Parker 
Igor Yudin Eltham (VIC) Coach: Greg Thomas
Andrew Schacht Morialta (SA) Coach: Ian Schofield
Nathan Roberts  Brighton (SA) Coach: John Tiver
Paul Carroll  Great Lakes College (NSW) Coach: Denise Williams
Phillip DeSalvo  Wonthaggi (VIC) Coach: Alan DeSalvo
Greg Sukochev Brighton (SA) Coach: John Tiver
Hamish Hingston Elizabeth College (TAS) Coach: Jess Vreulink/ Tim Medwin
Lewis Macdonald Aquinas College (WA) Coach: Cameron Edwards
Luke Perry Aquinas College (WA) Coach: Cameron Edwards
Luke Smith Aquinas College (WA) Coach: Cameron Edwards
Max Staples Rossmoyne (WA) Coach: 
Sam Walker Aquinas College (WA) Coach: Cameron Edwards
Rory Welsh Heathfield (SA) Coach: Stuart Scott
Harry Peacock Rostrevor (SA) Coach: Glen Urbani
Lincoln Williams Lake Ginninderra (ACT) Coach: Graeme Budd
Sam Boehm Heathfield (SA) Coach: Tara Olonga
Ben Bell Craigslea (QLD) Coach: Bruce Mann
Tom Douglas-Powell Brisbane Grammar (QLD) Coach: Peter Gallagher
Greg Mann Cleveland (QLD) Coach: Di Smith
Alexander McMullin Cleveland (QLD) Coach: Andrew Rodger
Christopher Morrow Sydney Boys (NSW) Coach: Mick Kay
Jordan Colotti Heathfield (SA) Coach: Stuart Scott
Simon Hone Lyneham (ACT) Coach: Graeme Budd
Lewis Kewl Lake Ginninderra (ACT) Coach: Graeme Budd
Malachi Murch Heathfield (SA) Coach: Stuart Scott
Max Senica Lake Ginninderra (ACT) Coach: Graeme Budd
James Takken Brisbane Grammar (QLD) Coach: Rhys Cox
Elliott Viles Westminster (SA) Coach: Angela Cash
     
WOMEN   School Coach
Pauline Manser Kalamunda (WA) Coach: Dixie Hyatt
Sally Bacon Miller (NSW) Coach: Dave Cairns
Leisa Shaw Craigslea (QLD) Coach: Randal Robertson
Sue Rice Frankstown (VIC) Coach: Roger Gill/ Ross Rafferty-Brown
Jane Scott Baulkham Hills (NSW) Coach: Noel Drew
Raelee Vick Heathfield (SA) Coach: Dave Eldridge
Tania Gooley Daws Road (SA) Coach: Ian Hildrich
Libby Hambrook Heathfield (SA) Coach: Dave Eldridge
Sue Englehardt Riverstone (NSW) Coach: Brian Heath
Fleur Holmes Heathfield (SA) Coach: Dave Eldridge
Renae Maycock Heathfield (SA) Coach: Dave Eldridge
Fay Avery Heathfield (SA) Coach: Dave Eldridge
Megan Avery Heathfield (SA) Coach: Dave Eldridge
Leanne Rohde Brighton (SA) Coach: Sue Rodgers
Bea Daly Brighton (SA) Coach: Sue Rodgers
Christie Mokotupu Strathfield (NSW) Coach: High Mike/ Janet Iacano
Priscilla Ruddle Presbyterian (VIC) Coach: Anne Setterfield
Tasmin Barnett Ballarat Grammar (VIC) Coach: Ross Sulivan
Selina Scoble Craigslea (QLD) Coach: Randall Robertson
Alison Portus Northolm Grammar (NSW)  Coach: Harold Williamson
Rachel White Narrabundah (ACT) Coach: Jenny Budd
Natalie Cook Corinda (QLD) Coach: Mr Bickle
Alison Diggle Mildura (VIC)  & Upwey (VIC) Coach: Allan Hassell, Peter Bundy
Anna Maycock Heathfield (SA) Coach: Dave Eldridge
Magdalena Rybicki Girraween (NSW) Coach: Greg Harrison
Stacey Kloeden Brighton (SA) Coach: Sue Rodger
Heike Jensen Heathfield (SA) Coach: David Eldridge
Lisa Herron Erindale (ACT) Coach: Dave Flatt
Melanie Hopkins Brighton (SA) Coaches: Sue Rodgers, Phil Oriely, Adam Harris
Adrienne Marie MacGregor (QLD) Coach: Mary-Ann Speed
Nicole Ostermeyer Casuarina SC (NT) Coach: Matthew Wing
Jennifer Hillier Eumemmerring (VIC) Coach: Sue Hillier
Rowena Morgan Baulkam Hills (NSW) Coach: Noel Drew
Erica Bruderlin Rossmoyne (WA) Coach: Robyn Fittock
Caitlin Thwaites Girton Grammar (VIC) Coach: Cate Brewin
Christa Vogel Blayney (NSW) Coach: Jeremy Sheater/ Maureen Dixon
Jessica Peacock Heathfield (SA) Coach: Dave Eldridge
Anne Ehrenberg Penleigh & Essendon Gr (VIC) Coach: Catherine Lane
Rebecca Walter Monbulk SC (VIC) Coach: Craig Gaskell-Smith
Jacinta Debnam Elizabeth College (TAS) Coach: Tim Medwin
Tara West Rossmoyne (WA) Coach: Robyn Fittock
Sarah Choat Heathfield (SA) Coach: Dave Eldridge
Nitya Varadarajan Baulkam Hills (NSW) Coach: Noel Drew
Rachelle Brammer Rossmoyne (WA) Coach: Robyn Fittock
Olivia Orchard  Brighton (SA) Coach: Sue Rodger
Julie Todd Stuart (SA) & Edward John Eyre (SA) Coach: Sue Rodger, Andrew Rodger, Michelle Scott
Erin Ross Flora Hill (VIC) & Bendigo SC (VIC) Coach: Carol Byers, Scott Ross
Hannah Ross Brighton (SA) Coach: Jeff Healy
Tarsha Praski Luther College (VIC) Coach: Robert Lee
Johanna (Jo) Young Eltham (VIC) Coach: Greg Thomas
Kristen Jansen Gladstone (QLD) Coach: Brian van der Weide
Charlotte Garton Loretto College (QLD) Coach: Gavin Swanson
Eliza Smith Maryibrinong (VIC) Coach: Jenny Becker
Kathryn Chen Eumemmerring (VIC) Coach: Sue Hiller
Shae Sloane Upwey (VIC) Coach: Peter Bundy
Hannah Martin Haileybury College (VIC) Coach: Sandra Carter
Tallisha McKinnon Holland Park (QLD) Coach: Craig Dawson
Lena Skipper Eltham (VIC) Coach: Greg Thomas
Taliqua Clancy Holland Park (QLD) Coach: Craig Dawson
Pheobe Bell   Craigslea (QLD) Coach: Bruce Mann, Vicki Komholz
Georgie Rowe Heathfield (SA) Coach: David Elderidge
Nikala Cunningham Redlands College (QLD) Coach: Morgan Lewis
Caitlin Bettenay Mountain Creek (QLD) Coach: Tim Wilson
Sophie Paine Eltham (VIC) Coach: Greg Thomas
Jessica Ryder Holland Park (QLD) Coach: Craig Dawson
Georgia Davey Gladstone (QLD), Holland Park (QLD) Coach: Brian van der Weide, Craig Dawson
Jessica McMillan PEGS (VIC) Coach: 
Jaimee-Lee Morrow Billanook (VIC) Coach: Michael Miller
       
COACHES
Mark Barnard Head Coach of VTAW Dubbo (NSW) Coach: Don Bates
Dan Ilott Assistant Coach for VTAM Wangaratta (VIC) Coach: Ric Chivers
Amanda Fielding Head Coach Senior Women Runcorn (QLD) Coach: Andrew Peachey
Stephen Benson Assistant Coach for VTAM Irymple (VIC) & Mildura (VIC) Coach: Franz Wilmann, Allan Hassell
Pauline Manser Head Coach Senior Women Kalamunda (WA) Coach: Dixie Hyatt
Yuri Chernenko Assistant Coach of VTAW Homebush (NSW)  

 

Any errors or omissions should be emailed to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

What is the AVSC?

AVSC stands for "Australian Volleyball Schools’ Cup". This event is the largest school-based sporting event in the Southern Hemisphere, attracting teams from across Australia, plus international teams. The event is the responsibility of Volleyball Australia and is organised by the Australian Volleyball Schools’ Cup Event Commission.


This event has seen tremendous growth since its inception and in 2016 saw 500 teams from 133 schools from across Australia and New Zealand. This unique event has delivered almost all of the national players (beach and indoor) for the last 3 decades and will continue to see the next generation of national, international and potentially Olympic athletes.


The AVSC is the marquee junior participation event in the national events portfolio, bringing together hundreds of secondary school teams annually in December, enjoying an introduction to volleyball, camaraderie and enthusiastic competition amongst the nation's school community for the Australian Volleyball Schools Cup.

 

 

 

2016 Champions - Heathfield High School 

161209bmc 144 

 Heathfield High School

2016 AVSC Champion School

 

 161209bmc 126  161209bmc 112
Heathfield High School

Champion Boys School

Heathfield High School

Champion Girls School

 

Champion School History

        2003 Heathfield  SA
1990 Daws Road SA   2004 Heathfield SA
1991 Daws Road SA   2005 Heathfield SA
1992 Brighton SA   2006 Heathfield SA
1993 Heathfield SA   2007 Brighton SA
1994 Heathfield SA   2008 Brighton SA
1995 Heathfield SA   2009 Heathield SA
1996 Heathfield SA   2010 Heathfield SA
1997 Heathfield SA   2011 Brighton SA
1998 Heathfield SA   2012 Heathfield  SA
1999 Heathfield SA   2013 Heathfield SA
2000 Heathfield SA   2014 Brighton SA
2001 Brighton SA   2015 Brighton SA
2002   Heathfield  SA   2016 Heathfield 

SA

 

 

 

 

   

FAQ's

About AVSC

What is the AVSC?

The Australian Volleyball Schools’ Cup is the largest school-based sporting event in the Southern Hemisphere, attracting hundreds of teams from across Australia, plus international teams.

When did the AVSC start?

The first Australian Volleyball Schools Cup edition was organised in 1984.

When is the AVSC held?

The 2017 AVSC is held from the 3rd - 8th December 2017.

Who can enter the AVSC?

Any school that fits the entry criteria can enter the AVSC, please refer to section 2 & 3 of the 2017 AVSC Tournament Regulations that can be found in the submenu of “Event Info”.

Who organises the AVSC?

The event is organised by Volleyball Australia.

Who comes to the AVSC?

They are teams from around Australia and internationally coming to the AVSC. Over 5000 participants compete within 500 teams across 135 schools.

 

What if I have a question that isn’t answered here?

Please email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. and we will do our best to answer any queries you may have. 

 

 

 

History

The AVSC has 30 plus years of history with an increase of participation throughout the years.

AVSC Growth Chart



 

Participating Schools by State

STATE / TERRITORY / OVERSEAS

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY

5

5

5

4

7

6

4

6

5

NEW SOUTH WALES

17

15

12

16

12

13

13

15

13

QUEENSLAND

24

34

34

37

31

37

34

36

40

SOUTH AUSTRALIA

20

20

23

19

22

20

21

20

21

TASMANIA

1

1

1

2

1

1

1

1

1

VICTORIA

32

30

33

39

41

41

41

37

36

WESTERN AUSTRALIA

7

8

8

13

13

9

12

12

14

NORTHERN TERRITORY

0

0

0

0

0

0

0

0

0

OVERSEAS

5

3

7

6

3

7

4

5


4

TOTAL

111

116

123

139

130

135

130

133


133

 

Participating Teams by State

STATE / TERRITORY / OVERSEAS

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY

12

15

11

10

17

16

12

15

10

NEW SOUTH WALES

30

31

24

32

33

34

36 

45

36

QUEENSLAND

63

83

80

89

80

91

90

91

112

SOUTH AUSTRALIA

111

101

114

119

119

122

130

133

135

TASMANIA

8

4

3

5

3

3

1 

3

3

VICTORIA

136

141

149

157

167

165

166

149

145

WESTERN AUSTRALIA

39

46

39

48

49

41

45

46

55

NORTHERN TERRITORY

0

0

0

0

0

0

0

0

0

OVERSEAS

5

4

11

8

3

14

4

7

4

TOTAL

404

425

431

468

471

486

484

484

500